Google hledávání na tomto webu:

   

ZÁLOŽKA DO KNIHY SPOJUJE ŠKOLY
 

Je již tradicí naší školy, že se učitelé z 1. stupně snaží každý rok nějakou novou akcí povzbudit děti v jejich čtenářství a podpořit čtenářskou gramotnost. Letos jsme se rozhodli zapojit o projektu Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského v Praze a Slovenské pedagogické knižnice v Bratislavě "Záložka spojuje školy: Namaluj mi svého oblíbeného literárního hrdinu". Cílem projektu je navázání kontaktů mezi českými a slovenskými školami a podpora čtenářství prostřednictvím výměny záložek do knih. Děti vytvoří záložky do knihy, na kterých libovolnou technikou ztvární svého oblíbeného literárního hrdinu, a vymění si je s partnerskou školou ve Slovenské republice. Výměnu záložek jsme se rozhodli využít k navázání spolupráce a poznání života dětí na Slovensku.
Los nám určil slovenskou školu v Bánovcích nad Bebravou. Mailem jsme se spojili se zdejším organizátorem projektu Antonem Balažovičem, se kterým jsme se domluvili na podrobnostech. Oba nás zaujal nápad - vyzkoušet výměnu dopisů. Žádných mailů, ale opravdových papírových dopisů. Vždyť kdo z vás dostal v poslední době opravdový dopis? Děti pravděpodobně nikdy v životě.
A tak jsme se pustili do práce. V naší škole se do projektu zapojily třídy 3.B, 4.A, 4.B, 5.A a 5.B. Prvním úkolem byly záložky. Děti si vybíraly svého literárního hrdinu. V některých třídách se shodly na stejné knížce (Děti z Bullerbynu, Harry Potter) , v některých si každý vybral svou knihu. Literárním hrdinou se tak stal Krteček, kocour Modroočko, Havranpírko, Pipi, princezna Terezka, Malý princ, Myšpulín, Greg atd.
Ve škole jsme se s dětmi zabývali Slovenskem celý týden! Nejenom že jsme vyráběli záložky, ale také jsme si povídali o Slovensku. Děti kreslily slovenskou vlajku, zpívaly slovenské lidové písně a přednášely slovenské básničky pro malé děti. Pro naše žáčky je slovenština celkem těžká a někteří jí rozumí jen částečně. Navštívila nás také jedna maminka původem ze Slovenska a četla dětem slovenskou pohádku. Dívali jsme se také na dokument o Tatrách. Některé děti na Slovensku byly a vyprávěly nám o tom. Byl to moc hezký týden a všechny děti teď touží jet na dovolenou na Slovensko! Škoda, že Mariánské Lázně jsou tak daleko.
Dalším úkolem byly dopisy. Na stránkách slovenské školy jsme si stáhli seznamy žáků a děti psaly již konkrétnímu kamarádovi. Dopisy i obálky krásně vyzdobily, někteří přidali i svou fotografii. Záložky i dopisy jsme zabalili do jedné velké krabice a odeslali na Slovensko. A na odezvu jsme v dnešní době moderních technologií nečekali dlouho. Pan Anton Balažovič okamžitě zareagoval článkem na stránkách jejich školy, kam přidal i video z předávání dopisů a záložek dětem. Je dojemné vidět na vlastní oči ty rozzářené a nadšené děti!
Nyní tedy čekáme na dopisy ze Slovenska, ale už teď je jasné, že tento projekt se povedl opravdu na jedničku.

(Š. Mallá)

Stránky školy v Bánovcích nad Bebravou
Článek Antona Balažoviče s videem
Záložky z jiných škol

   

Aktuality

2.C a Ekotým

Beseda o lese pro třídu 2.C

ŠD: Návštěva Židovského hřbitova u Mariánských Lázní

Pohár rozhlasu – FOK

FKK - Štafetový pohár 2019

Miniházená

Obědy do škol 2019/2020

200.000 návštěv tohoto webu

Mc Donald´s Cup - krajské finále

Další reportéři, kteří se vydali do Českého rozhlasu Plzeň

Aktuality 2018/2019
Aktuality 2017/2018
Aktuality 2016/2017
Aktuality 2015/2016
Aktuality 2014/2015
Aktuality 2013/2014
Aktuality 2012/2013
Aktuality 2011/2012
Aktuality 2010/2011

 
         
 

Za tuto stránku zodpovídá: Š. Mallá    Stránka vytvořena: 11.11.2013

    © Škola JIH Mariánské Lázně