Google hledávání na tomto webu:

   

3.A navštívila Svět záchranářů v Karlových Varech
 

V úterý 27.10. třída 3.A navštívila nově vybudované malé městečko v Karlových Varech nazvaný Svět bezpečí - centrum zdraví a bezpečí. V rámci prevence rizikového chování byl pro děti připravený tříhodinový program Svět bezpečí, který se týkal práce profesionálních policistů. Po velmi milém přivítání nás dva policisté a dvě policistky odvedli na policejní služebnu. Zde jsme se dozvěděly rozdíly mezi Městskou policií a Policií ČR. Poté se děti rozdělily do dvou skupin, které se během dopoledne vzájemně vystřídaly.
Jedna skupina zůstala na policejní služebně, kde se učily, jak popsat osobu. Děti se naučily, proč neotvírat dveře cizím lidem, a jak by se měly v této situaci zachovat. Říká se tomu „bílá lež“: „Tatínek spí, nemohu Vám teď otevřít.“ Děti si nacvičovaly situaci, kdy za dveřmi jejich bytu někdo zaklepe. Po prohlédnutí osoby v kukátku, musely tuto osobu popsat.
Druhá skupina dětí se přesunula k domu, kde se odehrála trestná činnost. Zde začínala hra na detektivy. Dozvěděly se, proč nevstupovat do bytu, kde jsou porušené dveře a přes okno vidí věci, které by tam neměli být (nůž, převrácené křeslo, krev, převrácená váza apod.). Vyzkoušely si zavolat na policii, kde ohlásily trestný čin. Zanedlouho opravdu přijela hlídka, které děti telefonovaly. V domě se seznámily s policejní terminologií – daktyloskopie (otisky prstů), trasologie (zkoumání stop), kriminalistická biologie (DNA), věcná stopa (důkazný materiál), mechanoskopie (identifikace nástrojů), odolorologie (zajištění pachových stop). Názorně nám policisté ukázali, jak se snímají otisky prstů. Všechny děti si také vyzkoušely a svůj otisk si odvezly domů.
Na závěr se všechny děti sešly na policejní stanici, kde si zopakovaly, co se v dopoledním programu naučily. Vyzkoušely si, jaké to je, být zavřený v cele. Aby byly děti puštěny, měly za úkol zodpovědět otázku: „Co je to bílá lež“. Jelikož děti celé dopoledne vzorně poslouchaly a spolupracovaly, odpověď pro ně byla jednoduchá.
Program byl velmi naučný, přizpůsobený věku dětí, plný praktických (důležitých) rad a informací. Těšíme se na jaro, kdy máme objednaný program Svět rizik.

(L. Hrdonková)

   

Aktuality

Bývalá žákyně školy Nela Zlatovská je v semifinále soutěže Miss České republiky

† Zemřela paní Erika Pelnářová (další pamětnice z Příběhů našich sousedů a bývalá učitelka naší školy)

Ceny obědů od 1.9.2020

Koronavirové vysvědčení: 1. stupeň nadvakrát, 2. stupeň na dvoře, deváťáci v sále s videomappingem

Odhlášky obědů na červen

COVID foto tříd

Školní jídelna

ŘEDITELSKÉ VOLNO 29. a 30.6.

MAŽORETKY: Zkoušky Kopretinek z Jihu už v tomto školním roce nebudou

Pro žáky 7.C

Aktuality 2019/2020
Aktuality 2018/2019
Aktuality 2017/2018
Aktuality 2016/2017
Aktuality 2015/2016
Aktuality 2014/2015
Aktuality 2013/2014
Aktuality 2012/2013
Aktuality 2011/2012
Aktuality 2010/2011

 
         
 

Za tuto stránku zodpovídá: L. Hrdonková    Stránka vytvořena: 28.10.2015

    © Škola JIH Mariánské Lázně